اگر تا کنون دیواری را به عکس های مورد علاقه تان اختصاص داده باشید حتما می دانید که انتخاب عکس ها یا خریدن پوستر ها، یا چاپ كردن عكس‌ها قسمت راحت این كار است.

چیدانه:اگر تا کنون دیواری را به عکس های مورد علاقه تان اختصاص داده باشید حتما می دانید که انتخاب عکس ها یا خریدن پوستر ها، یا چاپ كردن عكس‌ها قسمت راحت این كار است.

همه ما با بخش سخت این ماجرا كه بعد از خرید یا چاپ اتفاق می‌افتد روبه‌رو شده‌ایم: انتخاب كردن قاب‌ها و پاسپارتوها در فروشگاه آثار هنری یا قاب‌فروشی‌ها یا ایستادن در مقابل یك دیوار خالی با یك چكش و یك میخ در دست. چه قابی با چه رنگی باید انتخاب كنیم؟ در چه ارتفاعی باید تابلو را آویزان كنیم؟ چگونه تعدادی قاب را بر روی یك دیوار بزرگ در كنار هم نصب كنیم؟ آیا حتما باید از قاب‌های مختلف استفاده كنیم؟ قانون اول این است كه بر ترس خود غلبه كنید.

عکس های خود را در صندوق‌ها یا كمدها برای سال‌های سال رها نكنید، در حالی كه دیوارهای خانه شما خالی هستند. كافی است دست به كار شروع و فرانید انجام این كار را آغاز كنید. این كار آن‌قدرها هم كه فكر می‌كنید سخت نیست و با چند دستورالعمل ساده می‌توانید تابلوهای هنری خود را مانند گالری‌ها بر روی دیوار خانه خود نصب كنید.
 
1. كار را ساده بگیرید.

ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

انتخاب قاب و پاسپارتو را خیلی سخت نگیرید. سعی كنید رنگ این دو بخش از كار را از رنگ‌هایی استفاده كنید كه تركیب آن‌ها همیشه موفق و چشم‌گیر بوده است:‌ پاسپارتوهای سفید و قاب‌های سیاه. در این حالت همه قاب‌های شما دارای ظاهری یكسان و یكدست می‌شوند و نگرانی شما از نتیجه نهایی كاهش می‌یابد.
 
ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

اگر می‌خواهید یك فضای خنثی و بی‌حال را در خانه خود تبدیل به فضایی شاد و سرزنده كنید، سعی كنید قاب‌هایی با رنگ‌هایی متنوع ولی هماهنگ انتخاب کنید.
 
2. قاب‌ها و تابلوها را در خط دید نصب كنید.

ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

اكثر گالری‌های هنری تابلوهای خود را در ی�� خط دید میانگین كه حدود 147 سانتی‌متر است نصب می‌كنند. مركز اثر هنری، نه لبه بالایی آن، باید در این ارتفاع قرار گیرد. این مسئله نیاز به كمی محاسبات ریاضی دارد:‌ فاصله بین سیم پشت قاب با لبه بالایی آن را محاسبه كنید و سپس ارتفاع قاب را حساب كنید و آن را تقسیم بر دو كنید. 147 سانتی‌متر را بر روی دیوار مشخص كنید، به این عدد نصف ارتفاع تابلو را اضافه كنید و از مجموع آن فاصله بین سیم پشت قاب با لبه بالایی قاب را تفریق كنید. عدد به دست آمده ارتفاعی را نشان می‌دهد كه میخ را باید در آن بكوبید.
 
ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

دستورالعملی كه در بالا به آن اشاره شد را نیز می‌توان برای ایجاد یک تاقچه بزرگ بر روی دیوار و سپس قرار دادن آثار هنری را بر روی آن نیز به كار گرفت.
 
ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

البته در مورد شیوه چیدمان سالنی یا شبكه‌ای آثار هنری بهتر است تعدادی قاب مشخص را طبق دستورالعمل بالا بر روی دیوار نصب كنید و سپس دیگر قاب‌ها را در بالا و پایین این قاب‌های مركزی آویزان كنید.
 
ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

اگر قرار است آثار هنری در فضای بالای یك كاناپه نصب شوند حتما باید قاب‌ها را با كاناپه تنظیم كنید تا یك فضای خالی میان این عناصر ایجاد نشود. وجود فضای خالی بین قاب‌ها و كاناپه جلوه‌ای ناخوشایند و زشت در فضا ایجاد می‌كند.

ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه
 
البته ارتفاع قاب‌ها را بر روی دیوار باید بر اساس قد ساكنان خانه نیز تنظیم كنید. در اتاق كودك خود سعی كنید قاب‌ها را در ارتفاع كم‌تری نصب كنید تا با خط دید او هماهنگ شود.
 
ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

اگر از یك فضای خانه خود بیش‌تر برای نشستن استفاده می‌كنید بهتر است تابلو را در ارتفاعی پایین‌تر نصب كنید تا با خط دید افراد در حالت نشسته هماهنگ شود.
 
3. آثار هنری را به صورت شبكه‌ای نصب كنید.
 
ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

اگر تعدادی قاب را می‌خواهید در كنار هم روی دیوار نصب كنید بهترین راه این است كه آن‌ها را به گونه‌ای در كنار هم قرار دهید تا هم كلیت آن‌ها در فضا به چشم بیاید و هم تك‌تك آن‌ها به خوبی دیده شوند. یك شبكه متقارن نیاز به زمان و محاسبات ریاضی بیش‌تری دارد.

4. از سبك چیدمان سالنی استفاده كنید.
 
ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

از بزرگ‌ترین اثر هنری شروع كنید. آن را در مركز و یا نزدیك مركز نصب كنید و سپس بقیه آثار هنری را به گونه‌ای در كنار تابلوی مركزی نصب كنید كه به چشم بیایند. بهتر است پیش از نصب تابلوها، آن‌ها را بر روی زمین بچینید تا با تغییر دادن آن‌ها بتوانید به بهترین چیدمان ممكن برسید. هم‌چنین می‌توانید كاغذهایی را به اندازه‌ تابلوها ببُرید و ابتدا آن‌ها را روی دیوار نصب كنید. پس از این‌كه به چیدمان مورد نظر رسیدید سپس تابلوها را سر جای خود آویزان كنید.
 
ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

اگر هیچ‌كدام از تابلوها نسبت به بقیه آن‌ها بزرگ‌تر نیست بهتر است اثر هنری را در مركز قرار دهید كه دارای رنگ‌ و یا قاب تیره‌تری است.

ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه
 
قاب‌های خالی (قابی كه هیچ اثر هنری داخل آن نصب نشده است) نیز در سبك سالنی جلوه زیبایی پیدا می‌كنند. تعدادی قاب را در یك دسته‌دوم فروشی یا جمعه بازار پیدا كنید، آن‌ها را تعمیر كرده و بعد رنگ كنید، و در نهایت آن‌ها را بر روی دیوار نصب كنید.
 
5. یك تاثیر واحد در فضا ایجاد كنید.
 
ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

اگر یك قاب پرتزئین و زیبا دارید آن را به تنهایی بر روی دیوار نصب كنید و هیچ تابلوی دیگری را در كنار آن قرار ندهید. در این شیوه استفاده از قاب‌های ضخیم‌تر و بزرگ‌تر نتیجه بهتری در پی دارد.

6. به فضای بیرون قاب هم فكر كنید.
 
ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

اشیای تزئینی مانند روبان‌ها و یا سیم‌های ترئینی مخصوص نصب تابلو به اثر هنری شما شخصیت می‌دهند و آن‌ها را از حالت سنتی خارج می‌كنند. این شیوه بسیار مناسب چیدمان‌های مدرن و معاصر است.

ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

تخته شاسی‌ها قاب بسیار خوبی برای نصب كردن نقاشی‌های كودكان است. خوبی تخته شاسی این است كه می‌توان اثر هنری داخل آن را به راحتی تعویض كرد.

ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

 چنین تركیب‌بندی هنری ممكن است قدرت و زیبایی تابلوهای هنری را نداشته باشد، اما بسیار خلاقانه است و در برخی از فضاهای خاص به چشم می‌آید.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه