سبک های رایج طراحی داخلی که در 4 شماره به شما معرفی می کنیم، عبارتند از: سبک مدرن، معاصر، مینیمال، کلاسیک، آرت دکو، رترو، شهری، محلی، جورجین، ویکتوریایی.

مجله اینترنتی برترین ها
برترین ها - ترجمه از ساره محمدی در ابتدای هر پروژه طراحی داخلی، برای طراح این پرسش ها ایجاد می شود که چه سبکی را باید انتخاب کنم؟ به چه سبکی علاقه مندم؟ چه سبکی برای طراحی این فضا مناسب است؟ با چه سبکی احساس راحتی می کنم؟ سبک مناسب، برای طراحی یک اتاق و یا کل خانه، یک خانه ییلاقی و یا یک عمارت بزرگ، بر اساس فضای موجود و مقتضیات آن متغیر است.

لیست سبک های طراحی داخلی که در ادامه آوردیم یک لیست دقیق نیست، بلکه مجموعه ای از رایج ترین و محبوب ترین سبک های طراحی داخلی است. در این حیطه، سبک های بیشتری وجود دارد و روز به روز بر تعداد آن افزوده می شود. می توانید از این لیست برای بدست آوردن درک بنیادین از سبک های رایج طراحی داخلی، ویژگی هایشان، تفاوت میان آن ها و چگونگی ایجاد آن استفاده کنید.

سبک های رایج طراحی داخلی که در 4 شماره به شما معرفی می کنیم، عبارتند از: سبک مدرن، معاصر، مینیمال، کلاسیک، آرت دکو، رترو، شهری، محلی، جورجین، ویکتوریایی.

مطالب مرتبط:

سبک های طراحی داخلی (3)

سبک های طراحی داخلی (2)

سبک های طراحی داخلی (1)


طراحی داخلی به سبک روکوکو (Rococo Style Interior Design)

طراحی داخلی روکوکو، سبکی پر زرق و برق، پر پیچ و تاب و با آراستگی بیش از حد است. روکوکو در دهه 1700 و 1780 در غرب اروپا سبکی ممتاز به شمار می رفت. نام روکوکو در زبان فرانسه (rocaille) به «سنگریزه» های غارها اطلاق می شود. این نامگذاری مبتنی بر تزئینات نامتقارن ملهم از پیچ و تاب های طبیعی درختان، صدف ها، ابرها و گل ها است که در این سبک بسیار به چشم می خورد.

از ویژگی های این سبک گچبری های طلایی رنگ، دیوار و سقف های پر تزئینات، بکارگیری آینه (با فرم های پر پیچ و تاب و فریم های طلاکاری شده) است. مبلمان روکوکو ساخته از چوب ماهون و مطلا شده، و نیز روکش های چرمی، ابریشمیِ گل برجسته و یا مخمل است. انعکاس سایه های حکاکی چوب ها بر روی دیوار، تزئینات پیچ و تابدار دیوار و سقف را افزون می کند. 

سبک های طراحی داخلی (4)

رنگ های زرد، صورتی، شیری و طلایی، آبی لاجوردی، کرمی در این سبک بسیار به چشم می آید. ترکیب رنگ های مات و طلایی از شاخصه های اصلی سبک روکوکو است. در این سبک خطوط منحنی و فرم های نامتقارن دایره وار، پرپیچ و تاب و حلزونی و فرم های ارگانیک بسیار به چشم می خورد. حتی اتاق ها به فرم بیضی ساخته شده و یا ترجیحا از فرم های مربعی اجتناب می شود.

سبک های طراحی داخلی (4)

در مجموع، ویژگی های اصلی سبک روکوکو عبارتند از:

•    سبکی پر زرق و برق
•    فرم های منحنی، تزئینات پرکار و پر پیچ و تاب
•    تضاد گچبری های طلایی رنگ با رنگ های مات و پاستلی
•    استفاده از آینه های مزین
•    بکارگیری چوب های گرانقیمت در مبلمان (مانند ساج و ماهون)
•    استفاده فراوان از فرم های منحنی، پرپیچ و تاب و بیضی

سبک های طراحی داخلی (4)


سبک طراحی داخلی جورجین (Georgian Style Interior Design)

سبک جورجینِ آغازین، در واقع انتهای سبک طراحی ملکه-آن (Queen Anne) بود و به تدریج در خطوط و جزئیات معماری شکل افراطی تری به خود گرفت. جورجین سبکی برگرفته از یونان و روم باستان است که سبک طراحی چینی نیز در فضای داخلی آن دیده می شود. موتیف های سبک چینی مانند گل صدتومانی و گل داوودی، در چینی آلات، پارچه ها و آباژورها بسیار به چشم می خورد. رنگ های ملایم مانند کرم، صورتی چرک، سبز خاکستری، سبز لجنی، آبی گچی رنگ هایی مختص این سبک است. نقوش گلدار نیز از مواردی است که در این سبک به کار گرفته می شود. در خانه های بزرگتر رنگ طلایی و نقاشی های دیواری استفاده بیشتری دارد. در روکش مبلمان و پرده ها معمولا از پارچه های مشابه استفاده می شود.    

سبک های طراحی داخلی (4)

سبک طراحی داخلی جورجین معمولا با مبلمان ظریف با پایه های کار شده و شبیه پنجه حیوان، گچبری های پرکار و مزین شناسایی می شود. پارچه ها بسیار لوکس و تجملی با رنگ ها و نقوش ماهرانه هستند. جورجین یک سبک سلطنتی در خانه های سلطنتی است با مبلمانی پرتزئینات که پایه های شان به شکل پنجه های حیوانات ساخته می شوند. در این سبک شومینه به عنوان نقطه کانونی اتاق انتخاب شده و معمولا از جنس آهن سیاه رنگ ساخته می شد.

سبک های طراحی داخلی (4)

در مجموع ویژگی های اصلی سبک طراحی داخلی جورجین عبارتند از:

•    برگرفته از یونان و روم باستان اما متاثر از ویژگی های سبک چینی<>
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه