مناظـر دهگانـه خارق العـاده در جـهان

مناظـر دهگانـه خارق العـاده در جـهان

جهان طبیعت، دنیایی از شگفتی هاست. در هر کجای آن که بنگرید میتوانید نمودی از این شگفتی ها را مشاهده کنید. از درختان سرسبز جنگل گرفته تا کوه های عظیم و دریای بیکران، همه و همه تنها یک مفهوم را میرسانند و آن قدرت نامحدود و بی انتهای الهی است.

حال اگر همین درختان سرسبز به شکل خارق العاده ای چون سنگ یا کوه ها به شکل شکلات و یا آب ها به رنگ قرمز درآیند، به نظرتان مناظر ایجاد شده چگونه خواهند شد؟ قطعا چندین برابر شگفت انگیزتر و زیباتر از گذشته…

هم اکنون میتوانید در ادامه ایمیل ۱۰ نمونه از این مناظر خارق العاده جهان را به همراه عکس و توضیحات مشاهده کنید. این مناظر از کشورهای فیلیپین، نیوزلند، ترکمنستان، استرالیا، چین، ترکیه، اسپانیا، اتیوپی، آمریکا و یمن انتخاب شده اند.

۱٫ جزیره سقطرا یمن (socotra island)

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

۲٫ تنگه بز کوهی آنتلوپ کنیون آمریکا (antelope canyon)

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

آنتلوپ کنیون (Antelope Canyon) یا همان تنگه بز کوهی، یکی از اعجاب انگیزترین مناظر طبیعی موجود در کره زمین است که در ایالت آریزونای آمریکا و در مناطق زمین های ناواجو (Navajo) واقع شده است.
این منطقه به عنوان پربازدیدترین و دیدنی ترین تنگه ی باریک جنوب غربی آمریکا شناخته شده است و به همین دلیل نقش بسزایی در رونق صنعت گردشگری Navajo ایفا میکند.

شکل منحصر بفرد صخره ها و سنگ های آنتلوپ کنیون که توسط آب و هوا به گونه ای عجیب فرسایش یافته اند، در ساعاتی از روز خالق مناظر باشکوه با نور پردازی های نایاب میشوند، به طوری که حتی عکس برداری از آنها به علت انعکاس شدید نور مشکل است. علاوه بر این Antelope Canyon از دو تنگه بالایی و پایینی تشکیل شده است که قسمت پایینی آن بسیار عمیق تر و طولانی تر از قسمت بالایی آن است.

۳٫ آتشفشان دالول اتیوپی (dallol volcano)

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

آتشفشان شگفت انگیز دالول (Dallol) در کشور اتیوپی به عنوان گرم ترین مکان سکنی گزیدنی موجود در کره ی زمین، مقام سوم را در لیست ۱۰ تایی های ما بدست آورده است. میزان دمای ثبت شده در این منطقه از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۶ به طور سالیانه، ۳۴٫۴ سانتیگراد (۹۳٫۹ فارنهایت) و میانگین روزانه ی بیشترین دمای آن در طی همین دوران ۴۱٫۱ سانتیگراد (۱۰۶٫۰ فارنهایت) بوده است.

آتشفشان دالول چیزی حدود ۱۵۷ پا (۴۸ متر) از سطح دریا پایین تر است و همین امر باعث شده آن را به عنوان کوتاه ترین آتشفشان جهان از سطح زمین بشناسند. یکی از نکات جالب و البته عجیب این منطقه، ترکیب رنگ های قرمز، سبز، زرد و سفید است که از تالاب های نمک، چشمه های معدنی و چشمه های آب گرم تشکیل شده است. این تنوع رنگ ناشی از انواع مختلفی از نمک های پتاسیم، به رنگ سولفور و دیگر کلریدها و اکسیدها میباشد که این منطقه را به یکی از عجایب طبیعی جهان تبدیل کرده است.

۴٫ ریو تینتو اسپانیا (rio tinto)

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

رودخانه ی ۵۸ مایلی اسپانیا که از کوه های سیرا مورنا (Sierra Morena) تا خلیج کادیز (Cadiz) جریان دارد، یکی از بزرگترین منابع سنگ آهن در جهان بنام ریو تینتو (Rio Tinto) عبور میکند. منظره خارق العاده ایجاد شده از آب های قرمز رنگ حاصل ۵,۰۰۰ سال فعالیت معدن کاری و حفاری در این منطقه است.

این رودخانه با داشتن pH بسیار پایین و مقادیر بسیار زیادی از فلزهای سنگین، به یکی از آلوده ترین آبراه های موجود در کره زمین تبدیل شده است. علاوه بر این Rio Tinto نقش بسزایی در دو دوران اصلی تاریخ ایفا کرده است، به طوری که زادگاه دو دوران برنز (Bronze Age) و مس (Copper Age) از این سرزمین شکل گرفته است.

۵٫ پارک ملی گورمه ترکیه (goreme national park)

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

یکی از جاذبه های اصلی منطقه کاپادوکیا (Cappadocia) در کشور ترکیه، مکانی است بنام Göreme National Park یا همان پارک ملی گورمه; این مکان خارق العاده و تماشایی، میراث تاریخی ارزشمندی را در درون خود حفظ کرده است. قسمتی از این پارک، محراب های قدیمی منحصر بفردی را دربر دارد که تنها از یک تکه سنگ درست شده اند. شواهد و آثار هنریه یافت شده در درون آنها به دوران مسیحیت و ضد بت پرستی (post-Iconoclastic) رومیان قدیم باز میگردد که کمک شایانی به تحقیقات باستان شناسان میکند.

همچنین بقایای یافت شده از سکونت انسانها در این مناطق به قرن چهارم باز میگردد. پارک ملی گورمه در سال ۱۹۸۵ به لیست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

۶٫ جنگل های سنگی چین (stone forests)

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

به جرات میتوان گفت، جنگل های سنگی شکل کشور چین (معروف به Shilin)، یکی از تماشایی ترین مناظر طبیعی موجود در کره زمین هستند. این جنگل ها منطقه ای به وسعت ۳۵۰ کیلومتر مربع را تشکیل میدهند و به هفت قسمت تقسیم شده اند که دو قسمت اصلی آنها یعنی جنگل سنگی نایگو (Naigu Stone Forest) و روستای سو جه ایی (Suogeyi Village) از سال ۲۰۰۷ به عنوان زمین های حفاظت شده یونسکو شناخته شدند.

صخره های بلند و درختی شکل این مناطق که گفته شده به صورت استالاگمیت از زمین بیرون زده اند، از فرسایش سنگ آهک و در زمانی حدود ۲۷۰ میلیون سال پیش بوجود آمده اند، همین امر موجب اهمیت زیاد آنها در جذب توریست و بازدید کننده از سراسر دنیا شده است.

۷٫ قله های نوک تیز استرالیا (pinnacles desert)

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

در مناطق غربی استرالیا و در پارک ملی نامبورگ در نزدیکی شهر سروانتیس (Cervantes)، ستون های اسرار آمیزی از سنگ آهک به شکل های متفاوت و عجیبی از دل کویر بیرون زده اند که ارتفاع بعضی از آنها به چهار متر هم میرسد. این قله های اسرار آمیز سالیانه چیزی حدود ۲۵۰ هزار بازدید کننده را از سراسر جهان به استرالیا میکشانند و مناظر خاطره انگیزی خصوصا در فصل بهار، برای بازدیدکنندگان خود به ارمغان می آورند.

۸٫ دروازه جهنم ترکمنستان (gates of hell)

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

گفته شده، کشور ترکمستان از نظر اندوخته گازهای طبیعی، مقام پنجم را در دست دارد. در مه ۲۰۱۱، دومین منبع بزرگ گاز جهان در این کشور و در روستایی بنام دروازه (Darvaza) یافت شد. این منبع منطقه ای به وسعت ۱,۵۰۰ مایل مربع را تحت پوشش خود دارد و البته، هنوز بزرگترین منبع گاز جهان یعنی نیروگاه پارس جنوبی ایران از آن پیشی گرفته است. دهانه آتشفشانی Darvaza، که به دروازه جهنم نیز شهرت یافته است، از سال ۱۹۷۱ بدون وقفه در حال سوختن است.

این همان سالی است که عده ای زمین شناس برای یافتن منابعی از گاز طبیعی، در این منطقه شروع به فعالیت کردند که پس از کند و کاو بسیار ناگهان به حفره ای پر از گاز سمی برخوردند و تصمیم گرفتند برای جلوگیری از مسموم شدن محیط، آن را آتش بزنند. اما متاسفانه این گاز از آن موقع تا به امروز در حال سوختن است و هیچ کس نمیداند چقدر از آن هدر رفته و تا کی قرار است به سوختن خود ادامه دهد.

۹٫ سنگ های موئراکی نیوزلند (moeraki boulders)

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

تخته سنگ های عجیب موئراکی واقع در جزیره ی کوئکوهه (Koekohe) در کشور نیوزلند، همه ساله گردشگران زیادی را از سراسر جهان به سوی خود میکشانند. این سنگ های عظیم الجثه از سفت شدن کلسیم در کف دریا در حدود ۶۵ میلیون سال پیش بوجود آمده اند و همین امر آنها را نسبت به دیگر سنگها متمایز کرده است. آغاز شکل گیری سنگ های موئراکی به انقراض دوران کرتاسه – ترشیری باز میگردد، و این همان دورانی است که بسیاری از گونه های جانوری همچون دایناسورها، از زمین منقرض شده اند.

۱۰٫ تپه های شکلاتی فیلیپین (chocolate hills)

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

تپه های مخروطی شکل فیلیپین که در منطقه مرکزی Visayas و به طور دقیق تر در ایالت بُهُل واقع شده اند، یکی از عجیب ترین مناظر دیدنی جهان هستند که تا دهه ها ذهن زمینشناسان را به خود مشغول کرده بودند. این تپه ها که تعدادشان به بیش از ۱,۷۷۰ عدد هم میرسد، در واقع از جنس شکلات نیستند، ولی به دلیل نوع درختان و گیاهانی که آنها را پوشانده اند، در فصل های کم باران سال به شکل قهوه ای در می آیند و همین امر علت نامگذاری آنها بوده است. این تپه ها در منطقه ای به مساحت ۵۰ کیلومتر مربع گسترده شده اند.

تپه های شکلاتی در لیست آثار ملی کشور فیلیپین مقام سوم را در دست دارند، و یکی از جاذبه ای گردشگری اصلی این کشور به شمار میروند. از دو اثر ملی دیگر فیلیپین میتوان به پارک ملی ۱۰۰ جزیره و آتشفشان Taal (کوچک ترین آتشفشان فعال جهان) نیز اشاره کرد.

Seprator11[WwW.Kamyab.IR]

خب، دیگه وقتش رسیده که دارنده ی مقام اول لیست عجیب ترین و در واقع خارق العاده ترین مناظر جهان را به شما معرفی کنیم!
در ابتدا باید گفت فکر نکنید که عکس های این مجموعه از سیاره ی دیگه ای گرفته شده، این درختان و گیاهانی که مشاهده می کنید به انضمام بسیاری از گونه های جانوری دیگر، جزو کمیاب ترین گونه های موجود در کره زمین هستند.

در غرب اقیانوس هند، میان دو قاره آسیا و آفریقا مجمع الجزایر کوچکی وجود دارد که به عنوان بیگانه شکل ترین منطقه موچود در کره زمین معروف شده است. این مجمع الجزایر که با نام سقطرا (Socotra) شناخته میشوند، در کل از چهار جزیره بزرگ و دو جزیره کوچک که اهمیتی جهانی دارند، تشکیل شده اند. طبق گفته Unesco.org، حدود ۳۷% از ۸۲۵ گونه های گیاهی، ۹۰% از گونه خزندگان و ۹۵% از گونه حلزون های سقطرا، در هیج جای دیگر جهان پیدا نمیشوند. به خاطر همین تنوع زیستی و جانوری، سقطرا را با نام “گالاپاگوس اقیانوس هند” میشناسند.

این جزیره واقع در کشور یمن، محل زیست گونه های شگفت انگیزی از گیاهان، از قبیل: درخت خون اژدها (Dracaena Cinnabar)، گل سرخ صحرایی (Adenium Obesium)، درخت خیار (Dendrosicyos Socotranum)، درخت انجیر (Dorstenia Gigas) و بسیاری دیگر میباشد.


آیا اینها عجیب ترین گیاهانی نیستند که در طول عمرتان مشاهده کرده اید؟!

به این خاطر که جزیره سقطرا در یمن مقام اول خارق العاده ترین مناظر جهان را دارد
مجموعه ای از تصاویر دیدنی این جزیره را در ادامه ایمیل خواهید دید.

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

KamYab.Ir | کمیاب‌ترین های وب فارسی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه